Hossein Taeb

Hossein Taeb
حسین طائب
1963
Tehran
Male
Seminary Eduacation
Yes
Alive
22 May 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Intelligence Interrogator (1981 - 1985)
  • Deputy of Intelligence Office, Qom (1985 - 1988)
  • Deputy of Counterintelligence (1989 - 1995)
  • Deputy of IRGC Intelligence (1999 - 2006)
  • Deputy of NAJA Intelligence Protection (17 Sep 2000 - 28 Aug 2005)
  • Commander of Basij (Jul 2008 - Oct 2009)
  • Head of Intelligence Office, Razavi Khorasan Province (Unknown)
  • member of IRGC , Tehran, District 10 (1982 - present)
  • Coordinator of the Supreme Leader\'s Office (1995 - present)
  • Head of IRGC Intelligence (Sep 2009 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.