Seyed Solat Mortazavi Babaheidari

Seyed Solat Mortazavi Babaheidari
سید صولت مرتضوی باباحیدری
1967
Babaheidai, Char Mahal-o-Bakhtiari
Male
BA Theology
No
Alive
3 Dec 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Provincial Governor, South Khorasan Province (25 Sep 2005 - 18 Oct 2009)
  • Political and Security Deputy of the Minister of Interior, National (2009 - Oct 2013)
  • Mayor of Mashhad, Mashhad (Razavi Khorasan Province) (29 Sep 2013 - Aug 2017)
  • Head of basij, Babaheidar (Chaharmahal and Bakhtiari Province) (Unknown)
  • District governor, Farsan (Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad Province) (Unknown)
  • Director General of Security Measures of the Prisons Organization, National (Unknown)
  • Director General of Finance and Administration of Prisons Organisation, National (Unknown)
  • Managing Director of Astan Quds Razavi Endowment Organisation, Razavi Khorasan Province (Aug 2017 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.

On 25 April, 2012, the European Union placed Seyyed Solat Mortazavi Baba Heydari on its human rights sanctions list, for leading the repression of Iranian citizens who have protested for their legal rights, including the right to freedom of expression. According to the decision, Mortazavi will be barred from entering the union, and his assets in Europe will be frozen.