Ali Razini

Ali Razini
علی رازینی
23 May 1953
Razan, Hamedan
Male
Seminary
Yes
Alive
5 Dec 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Judge of the Revolutionary Court, Tehran (Tehran Province) (1980 - 1981)
  • Judge of the Revolutionary Court, Bojnord (North Khorasan Province) (1981)
  • Sharia Judge and the Head of Revolutionary Court, Mashhad (Razavi Khorasan Province) (1981 - 1984)
  • Revolutionary Prosecutor, Tehran (Tehran Province) (Jan 1984 - 1986)
  • Head of the IRGC’s Political and Ideological Organisation, National (1987)
  • Head of the Judicial Organisation of the Armed Forces (1987 - 1993)
  • Sharia Judge of Special Clerical Courts, National (15 May 1987 - 4 May 2012)
  • Head of the Special Court for War Crimes, National (1988)
  • Dean of the University of Judicial Sciences, National (1992 - 1993)
  • Head of the Judicial Administration, Tehran Province (1998 - 2003)
  • Executive Deputy of the Supreme Court, National (1998 - 2003)
  • Head of the Court of Administrative Justice, National (2003 - Sep 2009)
  • Member of the Assembly of Experts, National (2006 - May 2016)
  • Deputy of the Legal and Judicial Affairs of the Judiciary, National (19 Aug 2009 - Sep 2014)
  • Member of the Council of S.L Representatives in Universities, National (Unknown)
  • Member of the Board of Trustees of the Centre for the Islamic Sciences , National (Unknown)
  • Head of Branch 41 of the Supreme Court, National (2015 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.