Mustafa Mohammad Najjar

Mustafa Mohammad Najjar
مصطفی محمد نجار
1956
Tehran
Male
Master in Executive Management
No
Alive
22 May 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Interior Minister (Aug 2009 - Aug 2013)
  • Deputy of the Commander in Chief of Armed Forces in NAJA (8 Nov 2009 - Aug 2013)
  • Senior Advisor to the Chief of Staff of the Armed Forces (Aug 2013 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.