Abbas Jafari Dolatabadi

Abbas Jafari Dolatabadi
عباس جعفری دولت آبادی
Unknown
Male
Unknown
Unknown
Alive
22 May 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Head of Family Courts, Judicial Complex 1, Tehran (2005 - 2006)
  • Head of Judicial Administration, Khuzestan Province (Sep 2006 - Sep 2009)
  • Public and Revolutionary Prosecutor , Tehran (Sep 2009 - 29 Apr 2019)
  • Judge of the Supreme Disciplinary Court for Judges (29 Apr 2019 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.

On Feb 23, 2011, the US Treasury Department placed Dolatabadi on its list of human rights sanctions for his role in widespread human rights abuses. According to this decision, Dolatabadi's assets in US soil or under the control of American companies and banks have been blocked and he has been banned from entering the United States.

On April 12, 2011, the European Union placed Jafari Dolatabadi on its list of human rights sanctions for his role in heavy sentences and the issuance of death sentences to protesters during the 2009 protests. According to this decision, Dolatabadi's assets in the European Union have been frozen and he has been banned from entering the EU.