Ahmad Jannati

Ahmad Jannati
احمد جنتی
1926
Isfahan
Male
Seminary Education
Yes
Alive
9 Dec 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Judge of the Revolutionary Courts, Tehran, Ghezel Ghale (1979 - 1980)
  • Judge of the Revolutionary Court, Khorramshahr (1979 - 1980)
  • Judge of the Revolutionary Court, Isfahan (1979 - 1980)
  • Judge of the Revolutionary Court, Kermanshah (1979 - 1980)
  • Sharia Judge, Khuzestan Province (1979 - 1980)
  • Interim Friday Prayer Imam , Ahvaz (11 Nov 1979 - May 1980)
  • Interim Friday Prayer Imam, Tehran (3 Apr 1992 - 11 Mar 2018)
  • Head of the Headquarters for the Promotion of Enjoining Good and Forbidding Evil (1993 - 11 Mar 2018)
  • Member of the Guardian Council (20 Feb 1980 - present)
  • Secretary of the Guardian Council (18 Jul 1992 - present)
  • Member of the Supreme Council of the Cultural Revolution (29 Nov 1993 - present)
  • Member of the Expediency Discernment Council (17 Mar 1997 - present)
  • Head of the Assembly of Experts for Leadership (24 May 2016 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.
 

On 20 Feb, 2020, the US Treasury Department placed Jannati on its human rights record for his role in "widespread violations of fundamental human rights." According to this decision, Jannati’s assets in the United States or in control of American companies and banks have been frozen and he has been banned from entering the United States.