Ghorbanali Dorri-Najafabadi

Ghorbanali Dorri-Najafabadi
قربانعلی دری نجف آبادی
1945
Najaf Abad, Isfahan
Male
Seminary Education
Yes
Alive
6 Dec 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Member of Parliament (Second session), Tehran (6 Jun 1984 - 6 Jun 1988)
  • Secretary of the Supreme Council of Ideological Screening Public Servants (1989 - 1992)
  • Minister of Intelligence (1997 - 10 Feb 1999)
  • Member of Parliament (fourth and second session), National (2001 - 2009)
  • Attorney General (Jul 2003 - 24 Aug 2009)
  • Revolutionary Prosecutor , Chaharmahal and Bakhtiari Province (Unknown)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.
On 12 April, 2011, the European Union added Dorri Najafabadi to its list of human rights sanctions due to his role in the show trials of political dissidents and protesters to the result of presidential election in 2009. According to this decision, Dorri Najafabadi's assets in the European Union have been frozen and his entry into the EU countries has been banned.