Perpetrators

0 Years
0 Institutions
0 Recorded Perpetrators
0 Documented Violations
Mohammad Mahmoudabadi
Adviser to Provincial Governor (Dec 2019 - present)
Seyed Yusef Molayi Andbil
Commander of Hassan Mojtaba Provincial Corps, Alborz Province (Mar 2017 - present)
Hossein Sistani Mohammadabadi
Governor, Isfahan (Isfahan Province) (2019 - present)
Abolhassan A’lami Eshtehardi
Sharia Judge, Hamadan (Hamadan Province) (January 1970 - Unknown)
Eghbal Abbasi
Provincial Governor, Chaharmahal and Bakhtiari Province (Nov 2017 - present)
Seyed Ali Aghazade
Provincial Governor, Markazi Province (2017 - present)
Esmail Ahmadi Moghaddam
Advisor to the chief of Staff of the Armed Forces (Mar 2014 - present)
Mohammad Hossein Ahmadi Shahroudi
Member of the Assembly of Experts for Leadership, Khuzestan Province
Hassan Akharian
Head of ward 5 and in charge of solitary prison cells, Karaj (Alborz Province) (2014 - present)
Seyed Mahmoud Alavi
Intelligence Minister (Jul 2013 - present)
Jamal Alemi Neisi
Governor , Ahvaz (Khuzestan Province) (2018 - present)
Ali Alghasi Mehr
Public and Revolutionary Prosecutor , Tehran Province (29 Apr 2020 - present)
Abdolali Ali-Asgari
Head of IRIB (11 May 2016 - present)
Abbas Alizadeh
Senior Interrogator of Intelligence Office in Baha’is Affairs , Sari (2007 - 2013)
Javid Amani
Deputy of the Judicial Administration , Hormozgan (2017 - present)
Seyed Saeid Reza Ameli Renani
Secretary of the Supreme Council of the Cultural Revolution (2 Jan 2019 - present)
Mohammad Reza Amiri
Governor , Shiraz (Fars Province) (2018 - present)
Iraj Amirkhani
Head of the Prosecution Office of District 1 , Shemiran (Jun 2011 - Mar 2013)
Sadegh Amoli Larijani
Head of the Expediency Discernment Council, National (30 Dec 2018 - present)
Abdolali Arzhang
Governor, Shahr e Kurd (Chaharmahal and Bakhtiari Province) (Jun 2018 - present)
Saeed Asadi
Head of Prisons Supervision Department at Attorney General\\\'s Office (22 Feb 2018 - present)
Hossein Ashtari
Member of the Supreme Council for Cyberspace (9 Mar 2015 - present)
Alireza Avaei
Minister of Justice (17 Aug 2017 - present)
Mohammad Javad Azari Jahromi
Minister of Information and Communications Technology (20 Aug 2017 - present)
Noorollah Aziz Mohammadi
Attorney at Law, Tehran (2016 - present)
Kiomars Azizi
Police Commander, Markazi Province (4 Aug 2015 - present)
Hassan Babaei
Head of Planning and Programming at the Deputy's Office for Strategic Affairs of Judiciary (2018 - present)
Karim Babaei
Commander of Basij , Mahshahr (Khuzestan Province) (27 Jun 2019 - present)
Ali Babaei Rayeni
Governor, Kerman (Kerman Province) (Jan 2018 - present)
Hossein Bagheri
Commander of Basij, Sirjan (Kerman Province) (18 May 2018 - present)
Mohammad Bagher Bagheri
Prosecution assistant of the Attorney General Office (2014 - 2016)
Mohammad Kazem Bahrami
Head of the Court of Administrative Justice (17 May 2016 - present)
Jaber Baneshi
Head of branch 22 of the court of appeal, Fars Province (Nov 2011 - present)
Mustafa Barzegar Ganji
Head of the General Directorate for Supervision of Prison Officers and Execution of Sentences, National (Jan 2017 - present)
Shahrouz Barzegar Kolshani
Member of Parliament , Salmas (28 May 2016 - present)
Houshang Bazvand
Provincial Governor , Kermanshah Province (2017 - present)
Mohsen Beiranvand
Governor, Mahshahr (Khuzestan Province) (2017 - present)
Ali Mohammad Besharati Jahromi
Political Adviser to the Head of Expediency Discernment Council (2000 - present)
Ali ChaharMahali
Head of Fashafooyeh Prison, Tehran (28 Jul 2019 - present)
Dariush Dehghan
Governor, Kazerun (Fars Province) (Jun 2019 - present)
Ghorbanali Dorri-Najafabadi
Revolutionary Prosecutor , Chaharmahal and Bakhtiari Province (Unknown)
Artikas Eghbal
Governor , Marivan (Kurdistan Province) (Feb 2019 - present)
Mohammad Ghasem Einolkamali
Head of the Public and Revolutionary Courts , Semnan Province (6 Jun 2017 - present)
Hamidreza Emadi
Press TV Newsroom director (Unknown-Feb 2016)
Ali Esfahani
Public and Revolutionary Prosecutor, Isfahan Province (10 Oct 2018 - present)
Morteza Eshraghi
Senior Attorney at Law and a Member of Iran Bar Association
Mohammad Javad Fadaei
Provincial Governor, Kerman Province (15 Jun 2018 - present)
Shahpour Fallahi
Police Commander , Quds City (Tehran Province) (26 Dec 2016 - present)
Reza Farajollahi
Head of Branch 32 of the Supreme Court, National (2002 - present)
Ali Farhadi
Supervision and Inspection Deputy of Economic Affairs, National (May 2017 - present)
Eissa Farhadi Sartangi
Governor, Tehran (Tehran Province) (2012 - present)
Hedayat Farzadi
Head of Fashafooyeh Prison , Tehran (Feb 2018 - 2 Jul 2019)
Ahmad Fazelian
Head of Branch 1 of the Court of Appeal, Alborz Province (5 May 2015 - present)
Seyed Hassan Firouzabadi
Senior Adviser to Supreme Leader in Armed Forces Affairs (28 Jun 2016 - present)
Abdolkarim Geravand
Privincial Governor, Bushehr Province (Oct 2017 - present)
Mohsen Ghanbari
Head of the Branch 2 of Revolutionary Court, Gorgan (2016 - present)
Abbas Ghasemi
Public and Revolutionary Prosecutor , Arak (22 Jan 2017 - present)
Mehdi Ghasemi
Commander of NAJA Special Units of West of the Province, Tehran Province (2018 - present)
Ghafour Ghasempour
Special Local Governor and Deputy to Provincial Governor, Karaj (Alborz Province) (Jul 2019 - present)
Gholamhossein Gheib Parvar
Deputy to the Chief Commander of IRGC in Imam Ali Central Security Headquarters (7 Sep 2019 - present)
Mohsen Ghomi
Member of Iran’s Press Supervisory Board (29 Jan 2014 - present)
Hossein Habibi
Commander of Basij, Quds City (Tehran Province) (2 Jul 2019 - present)
Mohammad Reza Habibi
Head of Judicial Administration, Yazd Province (27 Aug 2014 - present)
Seyed Vahid Haghanian
Executive deputy in the Supreme Leader’s Office (2001 - present)
Hadi Haghshenas
Provincial Governor , Golestan Province (May 2019 - present)
Mohammad Hamidi
Governor, Gorgan (Jun 2019 - present)
Ali Akbar Hashemi Bahramani
Head of Expediency Discernment Council, National (3 Oct 1989 - 29 Dec 2016)
Mohammad Reza Hashemi Golpayegani
Member of the Supreme Council of the Cultural Revolution (1984 - present)
Hadi Hashemian
Head of Branch 1 of the Court of Appeal , Golestan Province (10 Jun 2015 - present)
Nabiullah Heidari
Chief of Police +10, National (2014 - present)
Seyed Ali Asghar Hejazi
Deputy of Political and Security Affairs of the Supreme Leader’s Office, National (1989 - present)
Seyed Mohammad Hejazi
Deputy Commander of Quds Force (Jan 2019 - present)
Ahmad Hosseinzadegan
Provincial Governor, Mazandaran Province (Nov 2018 - present)
Mohammad Imani Yamchi
Judge of Branch 6 of the Criminal Court and Court of Appeal (2005 - 2015)
Abolfazl Inanloo
Governor , Fardis (Jan 2018 - present)
Mohammad Reza Iran Nejad
Police Commander, Sirjan (Kerman Province) (Jan 2016 - present)
Mohammad Javad Iravani
Deputy of Supervision and Auditing of Supreme Leader’s Office (Jul 2007 - present)
Asadollah Jafari
Head of Judicial Administration, North Khorasan Province (10 Dec 2017 - present)
Abbas Jafari Dolatabadi
Judge of the Supreme Disciplinary Court for Judges (29 Apr 2019 - present)
Rasoul Jalili
Member of the Supreme Council for Cyberspace (2011 - present)
Abbas Jamshidi
Governor , Bushehr (2016 - present)
Ahmad Jannati
Head of the Assembly of Experts for Leadership (24 May 2016 - present)
Habibollah Jannesari
ِTraining Deputy of NAJA Special Units (30 Dec 2019 - present)
Yadollah Javani
Political Deputy of the IRGC, National (18 Mar 2018 - present)
Seyed Massoud Jazayeri
Cultural advisor to the Joint Chief of Staff of Armed forces, National (Apr 2018 - present)
Fardin Jozani Far
Police Commander, Shahriyar (3 Mar 2018 - present)
Hossein Kalantari
Provincial Governor , Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad Province (Jun 2019 - present)
Hassan Karami
Commander of NAJA Special Units (2012 - present)
Majid Kaviani
Public and Revolutionary Prosecutor , Quds City (Tehran Province) (2015 - present)
Seyed Shamseddin Kazemi
Investigator of Revolutionary Court, Dezful (1980 - 1986)
Turaj Kazemi
Head of the Tehran\'s FATA Cyber Police, Tehran (Tehran Province) (2017 - present)
Seyed Ali Khamenei
Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran (Jun 1989 - present)
Mohsen Khancharli
Police Commander of the West of the Province, Tehran Province (26 May 2019 - present)
Mojtaba Khanjani
Governor, Baharestan (Tehran Province) (May 2019 - present)
Bahman Khatibi
Governor , Gharchak (2018 - present)
Mehdi Kheiripour
Commander of Basij of Abuzar Mosque, Tehran (3 Oct 2019 - present)
Loghman Khosropour Azar
Governor , Bukan (West Azerbaijan Province) (Apr 2019 - present)
Nourahmad Latifi
Head of Fatemeh Educational and Treatment Centre (Dec 2015 - present)
Mohammad Malekshahi
Police Commander , Doroud (Nov 2016 - present)
Gholamreza Mansuri
Head of Branch 9 of the Prosecution Office for Government Employees, Tehran (Unknown)
Ahmad Marvi
Custodian of Astan Quds Razavi (4 Apr 2019 - present)
Mehndi Masoom Beigi
Head of NAJA Prevention Police (May 2020 - present)
Seyed Mohammad Reza Mavalizadeh
Secretary of the Public Culture Council of Iran (Jun 2017 - present)
Kurosh Maveddat
Special Local Governor and Deputy of to the Provincial Governor, Khorramshahr (Khuzestan Province) (2018 - present)
Vahid Mehraban
Investigator of Branch 2 of Public and Revolutionary Prosecution Office , Gorgan (2011 - 2019)
Seyed Zia Miremadi
Member of Iranian Bar Association, Tehran
Ali Mirzaei
Governor, Saveh (Markazi Province) (Jan 2019 - present)
Mohammad Moazzami Goudarzi
Police Commander , Karaj (2019 - present)
Hamidreza Moghaddam far
Cultural advisor for Azad University, National (Nov 2017 - present)
Mohammad Moghiseh
Head of Branch 28 of Revolutionary Court , Tehran (2001 - present)
Mustafa Mohammad Najjar
Senior Advisor to the Chief of Staff of the Armed Forces (Aug 2013 - present)
Mehdi Mohammadi
Head of Gharchak Prison, Shahr-e-Ray (14 Apr 2017 - present)
Mohsen Mohammadi Araki
Secretary General of the World Forum for Proximity of Islamic Schools of Thought, (Jun 2012 - present)
Abbas Ali Mohammadian
Police Commander, Alborz Province (Oct 2017 - present)
Mustafa Mohebbi
Head of Prisons Organisation, Tehran Province (Jun 2016 - 2 Jul 2019)
Anushiravan Mohseni Bandpei
Provincial Governor , Tehran Province (17 Dec 2018 - present)
Gholamhossein Mohseni Ejei
Special Clerical Court’s Prosecutor, National (December 1998-October 2005)
Mohammad Mokhber
Chairman of the Board of Directors of Sina Bank (2008 - present)
Massoud Mokhtari
Mayor, Quds City (Tehran Province) (2017 - present)
Mohammad Jafar Montazeri
Attorney General (3 Apr 2016 - present)
Shahrokh Moradi
Head of Branch 2 of Revolutionary Court , Kermanshah (2018 - present)
Bahman Moradnia
Provincial Governor , Kurdistan Province (2017 - present)
Massoud Morsalpour
Governor, Eslamshahr (Tehran Province) (Oct 2018 - present)
Saeed Mortazavi
Head of Judicial Administration, Shahr-e Babak (Unknown)
Seyed Amir Mortazavi
Deputy of Crime Prevention of the Judicial Administration of the province, Razavi Khorasan Province (Sep 2011 - present)
Seyed Solat Mortazavi Babaheidari
Managing Director of Astan Quds Razavi Endowment Organisation, Razavi Khorasan Province (Aug 2017 - present)
Heydar Moslehi
Deputy Head of the Political Ideological Office of the Commander-in-Chief, National (2018 - present)
Mohammad Bagher Mousavi
Head of Branch 2 of Revolutionary Court, Ahvaz (Khuzestan Province) (2011 - 2015)
Zeinolabedin Mousavi
Special Local Governor and Deputy to the Provincial Governor, Abadan (Khuzestan Province) (2018 - present)
Mir Hossein Mousavi Khameneh
Member of the Supreme Council of the Cultural Revolution (1983 - Jun 2011)
Seyed Reza Mousavi Tabar
Representative of the Disciplinary Prosecutor for Judges, Shiraz (2014 - present)
Mohammad Movahedi Azad
Disciplinary Prosecutor for Judges (Aug 2015 - present)
Gholamali Naeimabadi
Supreme Leader’s Representative , Hormozgan Province (4 Dec 1990 - 12 Jul 2019)
Hokm Ali Najafi
Head of Education Department , Shariyar (22 Feb 2011 - 21 Aug 2012)
Mohammad Ali Najafi
Secretary of Iran’s Trades Council (May 2009 - Oct 2012)
Mohammad Reza Naqdi
Cultural Deputy of IRGC, National (Dec 2016 - present)
Hossein Ali Nayyeri
Head of the Disciplinary Court for Judges (9 Sep 2013 - present)
Mustafa Nazari
Public and Revolutionary Prosecutor, Shush (9 Sep 2015 - present)
Hassan Nikbakht
Police Commander , Falavarjan (May 2013 - present)
Meysam Nili
Advisor to the Head of Islamic Propaganda Organisation (Apr 2020 - present)
Seyed Morteza Nourbakhsh
Director of Ideological Screening of National Educational Testing Organisation (May 2002 - present)
Mohammad Pakpour
Commander of IRGC Ground Force (2009 - present)
Hossein Panbedaneh Pour
Governor, Shushtar (Khuzestan Province) (Nov 2017 - present)
Yahya Pir Abbasi
Judge at the Criminal Court (Feb 2013 - present)
Mostafa PourMohammadi
Advisor to the head of Judiciary (22 Aug 2017 - present)
Ahmadreza Radan
Head of NAJA Centre for Strategic Studies (Jun 2014 - present)
Mojtaba Raei
Governor, Najaf Abad (Isfahan Province) (Jun 2018 - present)
Enayatollah Rahimi
Provincial Governor , Fars Province (2019 - present)
Hossein Rahimi
Police Commander , Tehran (8 Aug 2017 - present)
Abdolreza Rahmani Fazli
Deputy of Commander in Chief of Armed Forced in NAJA affairs (Oct 2013 - present)
Ebrahim Raisi
Head of the Judiciary (Mar 2018 - present)
Gholamhossein Ramezani
Head of IRGC Intelligence Protection Organisation (7 May 2006-Unknown)
Mohammad Ali Ramin
Advisor to the Head of the IRIB, National (Unknown)
Fazlollah Ranjbar
Governor, Kermanshah (Kermanshah Province) (2014 - present)
Ali Ashraf Rashidi Aghdam
Deputy of health and rehabilitation of the Prison Organisation, Tehran Province (2012 - present)
Ali Razini
Head of Branch 41 of the Supreme Court, National (2015 - present)
Sabzevar Rezaee Mirghaed
Re-membership in the IRGC and teaching at Imam Hussein University, National (2015 - present)
Abbas Rezaei
Provincial Governor, Isfahan Province (Nov 2018 - present)
Abbasali Rezaei
Governor , Sari (Mazandaran Province) (2018 - present)
Abdolazim Rezaei
Governor, Pardis (Tehran Province) (May 2019 - present)
Ali Rezvan Manesh
Deputy of the Public and Revolutionary Prosecutor, Karaj (Alborz Province) (2010 - 2016)
Gholamali Rezvani
Political and Security deputy of provincial governor, Chaharmahal and Bakhtiari Province (12 Oct 2012 - Oct 2013)
Hassan Rouhani
Head of the Supreme Council of Cyberspace (2017 - present)
Ali Mohammad Rowshani
Head of branch 4 of the Court of Appeal, Kermanshah (2007 - 2010)
Seyed Mahmoud Sadati
Head of 1st Branch of Revolutionary Court , Shiraz (2011 - 2017)
Seyed Mehdi Sadati
Governor , Robat Karim (Tehran Province) (2017 - Feb 2020)
Mohammad Sadeghi
Deputy of Cyber and Technology of the IRGC Intelligence Organisation, National (2009 - present)
Ali Saeedi Shahroudi
Head of the Political and Ideological Office of the Commander in Chief, National (4 Mar 2018 - present)
Hossein Salami
Chief Commander of IRGC (May 2019 - present)
Hekamtollah Sanaei
Governor , Bhamai (Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad Province) (2017 - present)
Mohammad Sarafraz
Member of the Supreme Council for Cyberspace (Feb 2012 - present)
Reza Sarami
Head of Prisons Organization , Khuzestan Province (1985 - May 1996)
Habibollah Sayyari
Head of Joint Headquarters of the Army, National (Nov 2017 - present)
Farajollah Sedaghat
Deputy head of the Prison Organisation, Tehran Province (23 Oct 2010 - present)
Ali Shabani
Judge of branch 3 of public and revolutionary courts, Ahvaz (2005 - 2006)
Azizollah Shahbazi
Provincial Governor, Alborz Province (2018 - present)
Mohammad Mehdi Shahriyari
Provincial Governor, West Azerbaijan Province (2017 - present)
Hassan Shahvarpour
Commander of IRGC Provincial Corps, Khuzestan Province (2009 - present)
Ali Shamkhani
Secretary of the Supreme National Security Council, National (2013 - present)
Gholamreza Shariati
Provincial Governor, Khuzestan Province (2016 - present)
Hossein Shariatmadari
Editor-in-Chief and director of the Kayhan Daily (21 Dec 1993 - present)
Faraj Shojaei
Police Commander, Shiraz (2 Sep 2019 - present)
Gholamreza Soleimani
Head of Basij Organisation (2 Jun 2019 - present)
Sohrab Soleimani
Deputy of Security and Disciplinary affairs of Prisons Organisation (Jun 2016 - present)
Hojjatollah Souri
Deputy of Protection and Security of Prisons Organisation (Unknown)
Seyed Jalal Tabatabaei
Executive Deputy of the National Organisation of Educational Testing (1 Feb 2011 - Feb 2013)
Hossein Taeb
Head of IRGC Intelligence (Sep 2009 - present)
Reza Taghipour
Member of Tehran City Council, Tehran (Tehran Province) (May 2012 - present)
Seyed Ali Tahami
Head of prison organisation, Qom Province (May 2016 - present)
Mehrdad Tahamtan
Judge Adviser of the Criminal Court of the Province, Fars Province (2019 - present)
Nourollah Taheri
Governor, Shahriyar (Tehran Province) (Jan 2017 - present)
Hossein Tala
Mayor, Islamshahr (2017 - present)
Morteza Tamaddon
Member of the Islamic Propaganda Organisation, Chaharmahal and Bakhtiari Province (1984)
Hossein Tavakkoli Kajani
Governor , Mallard (Tehran Province) (23 Oct 2019 - present)
Majid Torabpour
Head of Prisons Organisation , Fars Province (1982 - 1996)
Morteza Turak
Head of ethics committee of football federation (24 Jul 2016 - present)
Leila Vaseghi
Governor , Quds (Jun 2019 - present)
Massoud Velayati
Head of Branch 1 of the Criminal Court , Sistan and Baluchestan Province (27 Nov 2016 - present)
Rastegar Yousefi
Governor, Javanrood (Kermanshah Province) (2018 - present)
Yousef Zamani Asl
Governor , Behbahan (Khuzestan Province) (Sep 2019 - present)
Majid Zanjani
Commander of Basij , Karaj (9 Apr 2019 - present)
Mohammad Ali Zanjirei
Senior advisor to the Head of the Prison Organisation (5 Aug 2014 - present)
Hassan Zare Dehnavi
Adviser to the Criminal Court, Tehran (Unknown)
Asghar Zarei
Head of the Country\'s Security Organisation (Jul 2011 - Nov 2013)
Mohammad Ebrahim Zarei
Governor , Sanandaj (2 Jun 2014 - present)
Ezzatollah Zarghami
Member of the Supreme Council of Cyberspace (8 Nov 2014 - present)
Hossein Zebhi
Adviser to the Deputy Head of Judiciary (16 Dec 2015 - present)
Jahanshah Zeinoddini
Commander of NAJA Special Units , Alborz Province (2017 - present)
Gholamreza Ziaei
Head of Evin Prison, Tehran (27 Jul 2019 - 21 Jun 2020)
Mohammad Hossein Zibaei Nezhad
Deputy of Social and Cultural Affairsof of the Chief Commander of the IRGC (18 May 2019 - present)
Mojtaba Zonnour
Head of the Commission for National security and Foreign Policy (May 2016 - present)
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >