Hossein Rahimi

Hossein Rahimi
حسین رحیمی
No information available
Male
No information available
No
Alive
24 May 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Deputy of Police Commander , Markazi Province (2005 - 2009)
  • Police commander, Lorestan Province (Jun 2009 - 2010)
  • Head of Traffic Police, Tehran (Sep 2010 - Apr 2014)
  • Police Commander, Sistan and Baluchestan Province (Apr 2014 - 8 Aug 2017)
  • Police Commander , Tehran (8 Aug 2017 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.