Mohammad Hossein Zibaei Nezhad

AKA: Hossein Nejat

Mohammad Hossein Zibaei Nezhad
محمد حسین زیبایی نژاد
Feb 1955
Shiraz
Male
Unknown
No
Alive
24 May 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Coordinating Deputy of the IRGC Joint Headquarters (1994 - Jan 1997)
  • Deputy Chief of the IRGC Joint Headquarters (Jan 1997 - Oct 2000)
  • Commander of Sar-Allah Headquarters (1999 - Oct 2000)
  • Commander of Vali-e Amr Guard Corps (2000 - 2010)
  • Social and Political Director of the Secretariat of the Supreme National Security Council (2010 - 2016)
  • Deputy of the IRGC Intelligence Organisation (Dec 2016 - 18 May 2019)
  • Deputy of Social and Cultural Affairsof of the Chief Commander of the IRGC (18 May 2019 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.