Gholamhossein Gheib Parvar

Gholamhossein Gheib Parvar
غلامحسین غیب پرور
1962
Shiraz
Male
Unknown
No
Alive
23 May 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Member of 19 Fajr Division, Shiraz (1981 - 1998)
  • Head of Training in IRGC Ground Force (2001 - 2002)
  • Commander of 19 Fajr Division, Shiraz (2006 - 2008)
  • Commander of IRGC , Fars Province (2008 - Nov 2016)
  • Commander of Imam Hossein Central Headquarters (Nov 2016 - Dec 2016)
  • Head of Basij Organisation (7 Dec 2016 - 2 Jul 2019)
  • Deputy to the Chief Commander of IRGC in Imam Ali Central Security Headquarters (7 Sep 2019 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.