Anushiravan Mohseni Bandpei

Anushiravan Mohseni Bandpei
انوشیروان محسنی بند پی
1956
Band-e-pei, Nowshahr
Male
PhD in Medical Engineering
No
Alive
24 Nov 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Member of Parliament, Nowshahr (Jun 2000 - Jun 2012)
  • Head of Social Security Organisation (17 Nov 2018 - 17 Dec 2018)
  • Provincial Governor , Tehran Province (17 Dec 2018 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.